infekcje górnych dróg oddechowych
Przejściowa pora roku, kiedy wiosna jeszcze na dobre się nie rozpoczęła, ale zima odeszła już w niepamięć, jest szczególnie trudna dla zdrowia. Łatwo łapiemy wszelkie infekcje, a ból gardła towarzyszy nam bardzo często. Trzeba jednak być czujnym.Gardło może boleć nie tylko z powodu infekcji. Jest wiele innych przyczyn, niektóre błahe, inne bardzo poważne. Warto wiedzieć, co może on oznaczać.
Czujesz drapanie w gardle, dopadła Cię chrypka, masz zatkany nos? To pewnie zaczyna się przeziębienie. Co robić? Wiele osób jest zdania, że jeśli zaatakował nas jakiś wirus, to infekcja po prostu musi się rozwinąć, czego byśmy nie zrobili.To nieprawda. Można powstrzymać inwazję patogenów i zapobiec rozwojowi infekcji, i jest na to dobry sposób. Poleca go lekarz, warto więc go zapamiętać, by, w razie potrzeby, zastosować.
Grypa nie odpuszcza i powinniśmy być tego świadomi. Chorych wciąż przybywa, a niektórzy eksperci nie boją się używać określenia „epidemia”. Natomiast nie znaczy to, że pozostałe patogeny się wyciszyły. Ostatnio wzmogła się transmisja innego wirusa, który przede wszystkim groźny jest dla dzieci i osób starszych. Na przestrzeni dwóch tygodni liczba zarejestrowanych przypadków wzrosła o 100 proc. Jeśli tak dalej pójdzie, wkrótce chorych będziemy mieć więcej niż w całym roku 2024. Uważać powinniśmy przede wszystkim w miejscach publicznych, gdzie jednocześnie przebywa dużo osób.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego leku stosowanego w przypadku bólu gardła. Tabletki nie spełniały wymagań jakościowych. W raporcie wspomniano o zanieczyszczeniach i niewłaściwej zawartości głównej substancji.
Silny ból gardła zwykle od razu przywodzi nam na myśl anginę. Istnieje jednak wiele infekcji górnych dróg oddechowych, choćby przeziębienie, grypa, czy covid. W początkowej fazie trudno rozróżnić, z czym konkretnie mamy do czynienia, ale kiedy dojdą inne objawy, rzecz zaczyna się klarować.Wielu pacjentów sądzi, że biały nalot na migdałkach bezwzględnie oznacza zakażenie bakteryjne. Jednak to wcale nie jest takie oczywiste! W infekcji wirusowej również może pojawić się ten objaw. Dlatego, aby postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie, ważne jest rozpoznanie wszystkich pozostałych objawów oraz konsultacja z lekarzem.
Łagodzi silne bóle menstruacyjne, zmniejsza potliwość i uderzenia gorąca związane z menopauzą, a także wspiera organizm w walce z przeziębieniem i infekcją, szczególnie górnych dróg oddechowych. Jednak to nie wszystkie jej właściwości. Na co pomaga szałwia?